به نام خدا 

با سلام خدمت دوستان عزیز

 

 تا جلسه­ی گذشته ما تقریباً توانستیم کار طراحی PCB را به پایان برسانیم. از این به بعد فقط نکاتی جهت حرفه­ای تر شدن و راحت­تر شدنPCBها مطرح خواهد شد که دانستن آن­ها کمک بسیاری در طراحی مدارات خواهد کرد.

جلسه­ی قبل، شما توانستید به صورت دستی، یک مدار را Route کنید. اما برای همین Route کردن دستی هم، نرم افزار به ما ابزارهایی ارائه می­دهد که این روند را برای ما تسهیل کند. نرم افزار 4 استراتژی کلی برای عبور دادن مسیرها روی PCB دارد:

 

         1-   Ignore: این حالت همان چیزی است که تا کنون با آن کار می­کردیم، در این حالت نرم افزار به شما اجازه می­دهد مسیرها را از هر جا می­خواهید عبور دهید و به خطاهایی که ممکن است روی دهد بی توجه است. مثلاً همانطور که دیدید وقتی مسیری که در حال کشیدن آن هستید با مسیر دیگری تماس پیدا کند، فقط رنگ آن سبز می­شود و هیچ اصلاح دیگری روی آن اعمال نمی­شود.    

در 3 حالت دیگر، نرم افزار برای جلوگیری از بروز خطا، به صورت خودکار مسیرها اصلاح می­کند.

2-   Push: در این حالت نرم افزار برای جلوگیری از تماس مسیرها با یکدیگر، سایر مسیرهای دیگر روی بورد را به گونه­ای جا به جا می­کند که با مسیر در حال رسم تلاقی نداشته باشند.

3-   Walkaround: در این حالت، به جای آن که سایر مسیرها جا به جا شوند، مسیری که در حال رسم آن هستیم در هر جا که لازم باشد به شکلی تغییر می­کند تا بدون خطا به مقصد مورد نظر ما برسد.

4-   Hug & Push: این روش ترکیبی از دو روش قبلی است، یعنی هم مسیرهای دیگر ممکن است تغییر کنند، هم مسیر در حال رسم.

انتخاب این 4 حالت در زمان رسم مسیر است، توسط کلیدهای Shift+R می­توانید روش رسم مسیر را تعیین کنید. اگر دقت کنید، در قسمت پایین صفحه، نام روشی که از آن استفاده می­کنید نوشته می­شود.

 

نکاتی در مورد رسم مسیرهای بورد:

1-   برای ثابت کردن هر قسمت از مسیر(فاصله­ی بین دو خم)، از Enter یا کلیک چپ استفاده کنید.

2-   برای استفاده قابلیت Auto Complete از کلید Ctrl+ Click استفاده کنید. دقت کنید مبدا و مقصد مسیر باید در یک طرف بورد باشند و قاعدتاً نباید غیر قابل اتصال باشند.

3-   از کلیدهای Shift+R برای انتخاب بین یکی از 4 روش رسم مسیری که در بالا توضیح داده شد استفاده کنید.

4-   از کلیدهای Shift + Space برای تغییر حالت زوایای مسیر در حال رسم استفاده کنید. 5 حالت برای زوایا وجود دارد: زوایا با درجه­ی دلخواه، فقط 45 درجه، 45 درجه­ی با کمان، 90 درجه، 90 درجه­ی با کمان.  

5-   از میانبر {V,F} استفاده کنید تا همه­ی المان­های مدار را در اندازه­ی مناسب ببینید.

6-   با نگه داشتن کلید Ctrl و حرکت دادن چرخ ماوس(Scroll) می­توانید بر روی هر قسمت از مدار زوم کنید.

7-   از کلید Esc برای خروج از حالت قطعه گذاری، و مسیر کشیدن استفاده کنید.

8-   شما نمی­توانید به صورت اشتباه دو مسیری را بین دو قطعه ترسیم کنید. نرم افزار به صورت لحظه به لحظه حرکات شما را بررسی می­کند تا از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری کند.

9-   برای پاک کردن یک تکه از یک مسیر، بر روی آن تکه کلیک کنید تا پررنگ تر شود، سپس با استفاده از کلید Delete آن را پاک کنید.

10-                      و آخرین نکته این جلسه آن که برای استفاده از قابلیت Auto Complete هم باید حالت رسم مسیر(یکی از 4 حالت Pushو ...)  را انتخاب کنید تا نرم افزار با توجه به استراتژی مد نظر شما مسیر را ترسیم کنید. اگر حالت انتخاب شده Ignore باشد(که به صورت پیش فرض همین است، مگر آن که تغییر دهید)، مسیرهایی که با استفاده از قابلیت Auto Complete  توسط خود نرم افزار تکمیل می­شوند، مسیرهای خوب و قابل استفاده­ای نخواهند بود، زیرا در این حالت از همه­ی خطاهای رخ داده چشم پوشی می­شود و کوتاه­ترین مسیر ترسیم می­شود که معمولاً با خطاهای متعدد همراه است.

این نرم افزار ابزارهای قدرتمندتری هم ارائه می­دهد که به کمک آن می­توان کل مدار را فقط با یک کلیک Rout کرد. این قابلیت Auto Route نام دارد. که به شما کمک خواهد کرد تا کل مدار را فقط با یک کلیک Rout کنید.

قابلیت Auto Rout کردن PCB:

برای این که قدرت جادویی این ابزار را ببینید مراحل زیر را دنبال کنید:

1-   ابتدا باید مدار را Un Rout کنید، یعنی باید مدار را به حالت اولیه­ی Rout نشده برگردانید. از منوها Tools>> Un-rout>> All را انتخاب کنید (میانبر{U,A}).

 

2-   از منوها Auto Rout>>All را انتخاب کنید. پنجره­ای با نام Situs Routing strategies باز می­شود. این پنجره برای انجام تنظیمات اولیه­یPCB یا اصلاح آن کاربرد دارد. چون ما تنظیمات مورد نظرمان را قبلاً انجام داده­ایم، تغییری در آن اعمال نمی­کنیم.

 

 

3-گزینه­ی Rout All را انتخاب کنید تا کل مدار با همان تنظیماتی که قبلاً انجام شده است(مانند پهنای مسیرها و ...) Rout شود. همانطور که می­بینید روند این عملیات در پنل message در سمت چپ تصویر به طور کامل نوشته می­شود.

 

 

4-پروژه را save کنید{F,S}.

 

توضیح آن که همانطور که می­بینید مسیرها در 2 رنگ متفاوت ترسیم شده اند. مسیرهای قرمز مسیرهایی هستند که از روی بورد عبور داده شده­اند، و آبی­ها نیز از زیر بورد عبور کرده­اند. این که در هنگام Auto Rout شدن از چند لایه استفاده شود برمی­گردد به همان تنظیماتی که قبلاً انجام داده­ایم. همچنین همانطور که می­بینید طبق تنظیمات ما، پهنای مسیرهای Gnd و 12v بیشتر از سایر مسیرهای بورد است.

نکته­ی دیگر آن که نگران نباشید اگر شکل مسیرهای شما دقیقاً مانند شکل بالا نشده است. زیرا تفاوت­هایی که در مکان قرار دادن المان­ها به وجود می­اید باعث می­شود شکل مسیرهای مدار به کلی تغییر کند.

چون ما از اول هدفمان طراحی مدار به صورت 2 رو بوده است، می­توانید برای تمرین بیشتر یکبار دیگر مدار را Un-Rout کنید(با میانبر{U,A}) و سپس مجدداً به صورت دستی هم مدار را به صورت دو رو Rout کنید. با این تفاوت که اینبار به جای استفاده از فقط یک روی PCB برایRout کردن دستی، می­توانید با فشار دادن کلید * از قسمت عددهای کیبورد، از هر دو روی آن استفاده کنید. نرم افزار به صورت خودکار در محل­های مورد نیاز، Viaها را برای اتصال مسیرهای پشت و روی بورد به یکدیگر، قرار می­دهد.

 

نمایش PCB به صورت 3 بعدی:

طراحی مدار PCB شما حالا دیگر به پایان رسیده است. نرم افزار دیگر به شما این امکان را می­دهد که PCB خود را به صورت 3 بعدی فرض کنید و از هر زاویه­ای که می­خواهید به آن نگاه کنید. برای این کار  کافیست از منوها View>> switch to 3D و یا میانبر {3}  انتخاب کنید.

حالا شما می­توانید از هر زاویه­ای که می­خواهید بورد را برانداز کنید.

برای جا به جا کردن کماکان می­توانید با نگه داشتن کلیک راست و جا به جا کردن ماوس این کار را انجام دهید.

برای زوم کردن نیز مطابق حالت 2بعدی با کلیدهای Page Up/Down می­توانید آن را انجام دهید.

و در نهایت برای چرخاندن بورد در حالت 3 بعدی نیز، کلید SHIFT را نگه دارید تا کره­ی جهت دار ظاهر شود. حالا در هر جهتی که تمایل دارید بورد را بچرخانید کلیک راست را نگه دارید و ماوس را حرکت دهید.

شما برای حالت استفاده از حالت 3بعدی نرم افزار، نیاز به یک کارت گرافیک مناسب دارید. همچنین نیاز به مجموعه نرم افزاریِ DirectX 9.0 دارید. اگر DirectX فعال نیست از منوها Tools>> Preference، شاخه­ی Display را انتخاب کنید. سپس از قسمت بالایی صفحه Use DirectX if Possible را تیک بزنید تا در صورت امکان فعال شود.

در جلسه­ی آینده از یکی دیگر از ابزارهای Altium Designer برای چک کردن نهایی قوانین وضع شده استفاده می­کنیم تا مطمئن شویمPCB طبق قوانین مورد نظر ما شکل گرفته است. سپس بعد این مرحله می­توانیم با خیال آسوده فایل­های خروجی نرم افزار را در اختیار کارگاه­های ساخت PCB قرار دهیم تا آن را برای ما بسازند.

تا جلسه­ی آینده خدا نگه دار

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو