رباتیک برای همه سنین - مصاحبه ای کوتاه با سازنده یک ربات مین یاب

رباتیک برای همه سنین
 
هر کاری رو میتونی انجام بدی اگه بخوای you can be anything you want to be just turn your self into any thing
ربات وسیله‌ای مكانیكی الكترونیكی هوشمند است كه می‌تواند كارهای مختلف و از پیش تعریف شده را انجام دهد. امروزه بنا بر نیازهای مختلف انسان‌ها، ربات‌های مختلفی نیز طراحی شده‌اند كه در رشته‌های مختلف جایگزینی مناسب برای انسان به شمار می‌آیند.
 
اهمیت این موضوع هنگامی روشن می‌شود كه این ماشین‌های مكانیكی الكترونیكی وظایف سخت و پرخطر انسان را به عهده می‌گیرند. شاید یكی از این كارهای پرمخاطره یافتن مین در زمین‌های مین‌گذاری شده باشد.
همان‌طور كه می‌دانیم، هر ساله تعدادی از هموطنان ما جان خود را به دلیل انفجار مین‌ها از دست می‌دهند. به همین دلیل ، محمد امین رویین، ربات مین‌یابی را اختراع كرده كه خدمتی بزرگ به شمار می‌آید.
وی موفق به كسب مقام پنجم مسابقات بین‌المللی ربوكاپ 2007 تهران در زمینه ربات‌های مین‌یاب شده است.

دلایل خود را درباره اختراع ربات هوشمند مین‌یاب توضیح دهید.

از آنجا كه كشور ایران از نظر زمین‌های مین‌گذاری شده جزو 3 كشور اول دنیاست، هر ساله به علت انفجار مین‌ها تعدادی از هموطنانمان جان خود را از دست می‌دهند. در سال‌های اخیر تمامی مراكز پژوهشی و دانشگاهی، مسابقاتی را در زمینه روش‌های مین‌یابی و خنثی كردن آن برگزار می‌كنند.

به همین دلیل، من نیز ربات هوشمند مین‌یاب را طراحی كرده‌ام كه پاكسازی و مین‌گذاری مناطق مورد نظر بدون نیاز به نیروی انسانی امكان‌پذیر خواهد بود.

ویژگی این ربات چیست؟

این ربات قابلیت كشف، خنثی و دوباره مین‌گذاری‌ كردن میادین را داراست. به این ترتیب كه ربات در مرحله نخست مین را كشف و در مرحله دوم آن را خنثی می‌كند. در پایان نیز عملیات مین‌گذاری دوباره اجرا می‌شود. همچنین در این ربات برای تشخیص مین‌ها از 5 مدل سنسور استفاده شده است.

از دیگر ویژگی‌های این ربات، داشتن مدار سینتی‌ساندر است كه جلوگیری از تداخل فركانس و پیدا كردن فركانس از قابلیت‌های این مدار به شمار می‌آید. همچنین این ربات به دلیل داشتن موقعیت‌یاب محلی به وسیله یك آی‌سی قطب‌نما مكان و حالت جغرافیایی خود را فراموش نمی‌كند.

درخصوص چگونگی عملكرد ربات توضیح دهید.

ابتدا ربات با نوعی پردازشگر زمین را پردازش و نقشه مین‌های داخل زمین را به صورت مختصات جغرافیایی اعلام می‌كند سپس ربات مین‌های علامتگذاری شده در نقشه را پیدا و پس از شناسایی با زدن یك پرچم كوچك در كنار آن مین موجود در زمین را مشخص می‌كند. در پایان پس از عبور افراد از میادین مین و برداشتن پرچم‌ها، مین‌ها در زمین دوباره فعال می‌شوند.

این ربات در سطح صنعتی با چه قیمتی قابل تولید است؟

هر دستگاه با قیمت 3 میلیون تومان قابل تولید است.

منبع:جام جمادامه مطلب

طبقه بندی: اخبار رباتیکی!!!،  ساخت ربات، 
برچسب ها: ربات مین یاب، مصاحبه، ساخت ربات مین یاب،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 23 بهمن 1389 توسط mehrdad amiri
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic