تبلیغات
رباتیک برای همه سنین - الهام از سوسك‌ها در ساخت ربات‌ها

رباتیک برای همه سنین
 
هر کاری رو میتونی انجام بدی اگه بخوای you can be anything you want to be just turn your self into any thing
 


سوسك‌ها از آن دسته حشراتی هستند كه در تحقیقات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند این جانداران كوچك و گاه چندش‌آور قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند و قدرت سازگاری بسیار بالایی در شرایط گوناگون از خود نشان می‌دهند و به همین دلیل بسیار مورد توجه پژوهشگران در عرصه‌های مختلف علمی قرار دارند.

در تحقیقاتی جدید محققان برای اولین بار از سوسك‌ها برای ساخت ربات‌ها استفاده كرده‌اند. بزودی قرار است ربات‌هایی براساس سیستم عصبی این موجودات كوچك ساخته شود.

از آنجایی كه بررسی حركت مستقیم و روبه جلوی سوسك‌ها منحصر به فرد و ساده است، لذا ساخت ربات‌ها و ماشین‌هایی براساس حركت سوسك‌ها نیز جالب و جذاب است.

آنها برای این كار عملكرد زیستی این جانداران را به طور عمیق و دقیق مورد بررسی و مطالعه قرار دادند، چراكه برای ساخت چنین ربات‌هایی آنان نیاز به اطلاعاتی دقیق برای طراحی و ساخت با قابلیت‌های بیشتر و كارایی بیشتر در مصرف انرژی، زمان، قدرت حركت و انعطاف‌پذیری دارند. از این ربات‌ها در بسیاری موارد از جمله در اكتشاف‌ها و سفرهای فضایی نیز می‌توان بهره برد.

نكته جالب در بررسی سوسك‌ها آن است كه این حشرات 6 پا تقریبا در هنگام حركت قادرند از 3 تا از پاهایشان بهره ببرند و تعادل خود را كاملا حفظ كنند این حشرات قابلیت منحصربه‌فردی در حفظ تعادل، ثبات و سرعت خود در انواع سطوح دارند و قادرند بسیار سریع حركت كنند كه این قابلیت‌ها نیز بسیار مورد توجه محققان است.

تیم تحقیقاتی آزمایش‌های ویژه‌ای برای درك رازهایی از سیستم عصبی سوسك‌ها ترتیب دادند تا دریابند آنها چگونه بازخورهای گرفته شده از یك پا را به طور هماهنگ به پاهای دیگر منتقل می‌كنند و چطور قادرند با نیمی از پاهایشان براحتی حركت كنند.

تجزیه تحلیل آنها نشان داد كه هریك از پاها با یكدیگر هماهنگی ویژه‌ای داردو برای این كار سوسك‌ها با جمع‌آوری اطلاعات پیرامون خود نوع حركت خود را تعیین و مسیر حركت خود را بخوبی مشخص می‌كنند.

این جانداران برای جمع‌آوری اطلاعات محیطی از گیرنده‌های تخصصی موجود در پاهایشان بهره می‌برند این گیرنده‌ها اطلاعاتی درمورد محیط و مسیر روبه‌رو به سیستم عصبی آنها می‌دهد و سیستم عصبی نیز بهترین مسیر حركت را می‌یابد. درك این اطلاعات كمك بسیاری به ساخت ربات‌ها خواهد كرد.

همچنین محققان برروی نوع پرواز این حشرات نیز بررسی‌هایی را انجام داده‌اند تا بتوانند در آینده ربات‌هایی با قابلیت پرواز كردن بسازند. با بررسی سوسك‌ها هم در زمینه حركت برسطح زمین و هم در هنگام پرواز قرار است ربات‌هایی ساخته شوند كه هم قابلیت پرواز كردن داشته باشند و هم در برابر تغییرات محیطی و جوی مقاومت بالایی داشته باشند.


SCIENCE DAILY / مترجم: آزاده سید میرزایی جهقی

به نقل از :جام جم آنلاین


ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات،  اخبار رباتیکی!!!، 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 فروردین 1390 توسط gh moridsadat
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ